Twórca metody dzięki której joga stała sie dyscypliną dostępną dla wszystkich. Całe swe niezwykle owocne życie poświęcił pracy nad jogą, jako zbiorem praktyk obejmujących w sposób przejzysty terapię na wszystkich poziomach potrzeb. Precyzyjnie i wnikliwie przestudiował setki asan przekazując nam wiedzę na temat ich odziaływania .
Opracował również ogromną ilość pomocy z których najpopuarniejsze klocki, paski , specjalne ławki ,znajdują w metodzie różnorakie zastosowanie.
Przez dziesieciolecia uczył z wielka pasją w swoim istytucie w Punie w Indiach jak równiez podrózując po całym swiecie. Jego metoda stała sie znana dzięki wspaniałym efektom terapeutycznym jakich doswiadczali uczniowie a były wśród nich również osoby znane takie jak : Yehudi Meuhin, któremu Iyengar przywrócił sprawność w ramieniu, królowa Belgii- Elżbieta, pianista Witold Małcużyński, A . Huxley.
Wykształcił setki nauczycieli na całym swiecie a dzieki swej dyscyplinie, oddaniu zostawił w nich prawdę o esencji jogi.
Jest autorem wielu publikacji i książek Podręczniki do nauki asan i pranayam- "Światło jogi", Pranajama, tłumaczenie i komentarze do Jogasutr Patanjalego- "Światło jogasutr Patanjalego
A także "Joga światłem życia" , "Drzewo jogi" - pięknie napisane o jodze i życiu.
Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku . Niestety zmarł 20 sierpnia 2014 w wieku 96 lat.
B.K.S. IYENGAR
JOGA
Joga jest jedna. Jej celem był, jest i będzie umysł. Patanjali w najważniejszym dla jogi zbiorze zasad określa ten cel " yogah cittavrtti nirodhah"- co tłumaczy się "joga jest zatrzymaniem poruszeń świadomości."
Starożytny rodowód jogi, przepleciony z bogactwem kultury i historii Indii jest podłożem na którym wyrosły rozmaite praktyki.
Joga postrzega człowieka jako nierozerwalny element kosmosu ,podlegający świadomej przemianie i wzrostowi. Jogą jest więc praca nad relacjami ze światem, porządkowanie życia osobistego, rodzinnego, dbałość o zdrowie (ajurweda), wspierana praktyką asan, kontrola oddechu, świadome życie tu i teraz. Tak szeroko pojęte działania są kanwą na której powstały różne szkoły i metody.
Często stosuje się porównanie do sposobu zdobywania szczytu góry, która jest jedna a wejść na nią można rozmaicie.
B.K.S. Iyengar, uczeń T. Krishnamachara praktykował jogę klasycznie bez użycia pomocy póki sam nie uległ powiażnemu wypadkowi. Nauka płynąca z tego doświadczenia zainspirowała go do zmodyfikowania praktyki. By zachować jej ciągłość i praktykowac asany zaczął stosować pomoce, z których część sam skonstruował. Odzyskał pełnię zdrowia a opracowane metody terapii, udoskonalone przez lata pracy, służą tysiącom ludzi na całym świecie w odzyskaniu zdrowia, sprawności.
Korzyści z prakyki nie zawsze można przewidzieć.
Gdy się pojawiają to często w tak nieoczekiwanej obfitości form, jakiej sie nie spodziewaliśmy.Lecz jesli sądzisz że nauczenie sie siegania dłońmi do palców stóp czy nawet stania na głowie to pełna joga, omineła Cie wiekszość jej bogactwa, wiekszość jej dobrodziejstw i wiekszość piękna.
- B.K.S. Iyengar JOGA ŚWIATŁEM ZYCIA
Nie potrzeba szukać wolności w odległych krainach, ponieważ istnieje ona w Twoim własnym ciele, sercu, umysle, duszy. Oświecające wyzwolenie, wolność czysta i nieskażona szczęśliwość czekaja na Ciebie, lecz aby to odkryć, musisz podjąć decyzję, by wyruszyć w Wewnętrzną Podróż.
- B.K.S. Iyengar JOGA ŚWIATŁEM ZYCIA